GTD out, Global Matriks in!!

Sonsuz sayıdaki iş için iyi bir “iş listesi yönetimi” ne ihtiyaç var. GTD terimini “iş listesi halletme” yi tanımlamak için kullanıyorum. Ama orjinali bu değil.

GTD. Get Things Done. Bir üretkenlik-productivity sistemi.

2001 yılında David Allen ın kitabı ile ismini duyduğumuz bir kavram. İlk baskısı Türkçeye de çevrilmiş olan bir kitap. 2015 de revize olunca ilk versiyonunun pek hükmü kalmadı. Çünkü o da teknolojiyi sistemine biraz daha dahil etti. Bu yolu kullanıp daha huzurlu olacağınıza eminim. (Doğrusu ben kendi çözümlerimi üretene kadar GTD yi bilmiyordum ve kullandığım sistem bu değil. Ama benzer amaçlarla oluşturulduğundan çok sayıda ortak noktası var.)

Beş aşaması var GTD sisteminin (capture, clarify, organize, reflect, engage; kitabın ilk versiyonunda collect, process, organize, plan, do olarak kullanılmıştı).

Özetle şunu anlatıyor:

GTD_photo

GTD sisteminin bir akademisyen için önemli birçok noktası var. Mutlaka bu konuda ileri okuma yapmanızı öneririm. David Allen in kitabını okuyabilirsiniz. Ama size uzun geleceğine eminim, o yüzden youtube daki anlatım videolarını izleyebilirsiniz. Biraz googlelamak yeterli. (Eğer talep gelirse bu konuda daha detaylı bir dosya paylaşabilirim.)

Ancak,

GTD; bir şirket uzmanı, bir bilgisayar yazılımcısı, yani plaza çalışanları için yeterli olabilir.

Ama akademide daha fazlasına ihtiyaç var.

O yüzden özellikle de proje yönetimi için “Global Matriks” i icat ettim.. :))

İcat ettiğimde, ne icat ettiğimi bilmiyordum ama zamanla bunun çokca “GTD”, ama olmazsa olmaz “Eisenhower matrix” i, birazda “Pomodoro” içerdiğini farkettim.

1 Response

Yorum yaz

%d blogcu bunu beğendi: