kendi kendinize mail atmaktan kurtulmanın yolu: senkronizasyon

Evde ve işte aynı dosya üzerinde nasıl çalışacağım..?

Birçoğumuzun yaşadığı bir problem bu.

İş bilgisayarında üzerinde çalıştığınız bir dosya (ki bu office belgesi, spss dosyası, tüm belgeleri içeren büyük bir klasör olabilir) üzerinde çalışmaya evde nasıl devam edebiliriz? Ya da dizüstü bilgisayarınızla nasıl senkronizasyon sağlarsınız deniz kenarında otururken de çalışabilmek için?

Bunun için ürettiğimiz çözümler genellikle;

i. Kendi kendimize mail atmak

ii. Taşınabilir bir bellek ile dosyayı bilgisayarlar arası taşımak

Küçük bir dosyayı bu şekilde halledebilirsiniz ama dosya boyutu büyüdükçe ve proje süreci uzadıkça bu iş çok sıkıcı ve imkansız bir hal alıyor.

Bu senkronizasyonu sağlamak için benim temel önerim; bulut sistemleri.

Öyle çok komplike bir iş değil. Dropbox, Onedrive, Google Drive, Icloud Drive ve daha birçoğu. Bunların artıları/eksileri için internette çok sayıda karşılaştırmayı okuyabilirsiniz (karşılaştırma-1 ya da karşılaştırma-2).

Ben hepsini denedikten sonra dosya paylaşımı için Dropbox kullanıyorum. İçlerinde en hızlı dosya senkronizasyonu yapması, 1TB a kadar dosya opsiyonu tanıması, iphone, mac, windows, ipad, android gibi tüm sistemler ile sorunsuz çalışması, maliyeti, farklı uygulamalara entegre olması, çok kişi ile paylaşma opsiyonu tanıması gibi birçok parametreyi değerlendirip Dropbox ı tercih ettim. Temel olarak yapılması gereken kullandığınız her bilgisayarda kendi isminizle bir dosya oluşturmak ve onun içine istediğiniz bulut uygulamalarını kurmak.

Yani şöyle;

E4D90D66-B92D-4D28-91AD-8E48A5F30C24 copy

Ben tüm dosyalarımı Dropboxta tutuyorum. O yüzden iş bilgisayarım-ev bilgisayarım- dizüstüm- cep telefonum %100 senkronize. “Selective sync” özelliği ile dilediğiniz tüm dosyaları senkronizasyondan çıkarabilir, ya da ekleyebilirsiniz. Telefon ve tabletteki uygulamalar dosyaları kendi hafızasında saklamıyor yer işgal etmemesi için. Dilediğinizde indirip üzerinde çalışıyorsunuz ama dilediğiniz her bilgisayarda aynı dosyaları senkron şekilde muhafaza edebilirsiniz. Dropbox son bir aylık yedeklemesini kendisi yapıyor.

Kendi bilgisayarlarınızdan uzaktaysanız, herhangi bir bilgisayardan dropbox websitesine girip yine dilediğiniz dosyaya ulaşabiliyorsunuz.

Dikkat etmek gereken şeylerden biri, iki bilgisayarda aynı anda aynı dosya üzerinde çalışmamak. Ama bu da problem değil, dropbox otomatik olarak “conflicted copy” üretip her iki versiyonu da muhafaza ediyor.

Benim bilgisayarlarım şu şekilde.

Bu ana bilgisayarım;

main

 

Bu da dizüstüm;

macbook

İkisinin de anasayfasında tek bir dosya var (Ana bilgisayardaki inbox_desktop dosyası geçici download dosyası, masaüstünü temiz tutmak için kullanıyorum). Tek dosyanın içinde de kullandığım bulut uygulamaları var.

skitch

ve bu bulut uygulama dosyalarının içinde de senkronize etmek istediğim herşey.

dipnot: Bir üniversitede akademisyenseniz (ya da öğrenci) muhtemelen Office360 ve Onedrive aboneliğiniz vardır. Sadece bunu kullanarak bu sistemi masrafsız kurabilirsiniz. Ama ben ekstra ödeme yapmayı tercih edip Dropbox ı ana sistemim olarak kullanıyorum.

Yorum yaz