Öğretim üyelerine sus payı: Özel muayene/ameliyat ücreti

Kamu Üniversite hastanelerinde yıllardır süren bir uygulama var. Hoca muayenesi adı altında özel muayene ücreti, Hoca ameliyatı diye bir şey için ödenen özel ameliyat ücreti.

Üniversiteler, asli görevi akademik çalışma yapmak ve eğitim vermek olan Tıp Fakültesi Öğretim Üyelerini kendi hastanelerinde hekimlik mesleklerini icra etmeleri için görevlendirir. Yani üniversite hocaları aslında görevlendirme ile hekimlik yapan öğretim üyeleridir.

Üniversite bu görevlendirme karşılığında hekime herhangi bir ödeme yapmaz. Doktorluk maaşı yoktur. Nöbet ücreti ödemez. Görevlendirme için ek ödenek yoktur. Bu kişiler sadece akademik ünvanlarının karşılığı olan maaşları alırlar. Herhangi bir mühendislik fakültesindeki profesör ne alıyorsa, Tıp fakültesi profesörü de aynı maaşı elde etmektedir.

Yani o koskoca profesör sizi muayene/ameliyat etmesi için devletten herhangi bir maddi karşılık alamaz. Daha doğrusu devlet bunun için öğretim üyesine para ödemez. Bunun yerine, özel muayene/ameliyat olayını başlatmışlardır. Ben vermiyorum, hasta versin der. Para verirseniz, Hocaya muayene/ameliyat olursunuz, yoksa poliklinik koridorlarında yok olup gidersiniz (Hocaya ameliyat olmamak diye birşey yok, zaten herkes Hoca üniversite hastanesinde).

Asli görevi kamuya eşit ve ulaşılabilir sağlık hizmeti sağlamak olan devlet bu hizmeti sadece ödeme yapabilenlere ulaştırmakta, tanıdığı ya da imkanı olmayanlara ise en kötü devlet hastanelerinden bile daha alt düzey bir hizmet vermektedir.

Peki öğretim üyelerinin günahı ne bunda: Elbetteki bunca yıllık verilmiş emeklerinin karşılığını maddi olarak almak isteyen insanlar onlar. Ama bu karşılığı yanlış yerden talep ediyorlar. Gücünüz yetiyorsa devletten isteyin eğitiminizin, emeğinizin karşılığını. Bırakın garibin yakasını. Parası olan zaten bir şekilde çözüm buluyor derdine. Gidip satın alıyor en kalite hizmetini. Siz satmayın kendinizi. Gidin size emeğinizin karşılığını vermeyen başhekimliğe kafa tutun. Ondan isteyin hakkınızı.

Bıçak parası, elden para dediğiniz şeylerle yıllardır mücadele ediyor gibi görünüyorsunuz (etmediğinize eminim) ama bir yandan da siz kendi elinizle bıçak parası talep ediyorsunuz hastadan. Kamuda sağlık hizmeti öldü diyorsanız, bize de söyleyin. Biz de bilelim.

Seyit Rıza nın dediği gibi; “evlâd-ı kerbela’yık; bî-hatayık; ayıptır. zulümdür. cinayettir.”

Yorum yaz